qr-code

کیوآر کد چیست؟ QR Code چیست

رمزینهٔ پاسخ سریع یا کد () یک رمزینه ماتریسی (یا ) است که می‌توان آن را با اسکنرهای یا تلفن همراه دوربین‌دار و تبلت بازخوانی کرد. این بارکُد دربردارندهٔ چیدمانی از نقطه‌های مربع‌شکل ِ سیاه‌رنگ (با نام ماژول) بر روی زمینهٔ سفید است. دادهٔ نهفته می‌تواند نوشته، نشانی وب، پیامک، شماره تلفن، اطلاعات کارت ویزیت یا دادهٔ دیگری باشد.

این رمز توسط یکی از شرکتهای زیرمجموعه صنایع خودروسازی تویوتا ژاپن به نام کابوشیکی-گایشا دنسو در سال ۱۹۹۴ میلادی اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. نیاز به نوعی رمز که درونمایه آن با شتاب زیاد رمزگشایی شود، انگیزه اصلی این شرکت برای سرمایه گذاری در تحقیق و اختراع و توسعه این نوع رمز بوده است. در حال حاضر استفاده از این نوع رمز در ژاپن بسیار فراگیر است و بیشترین کاربرد را میان رمزهای میله ای دوبُعدی دارد. پس از آنکه کشورهای انگلیسی زبان از سال ۱۹۹۷ شروع به استفاده از این نوع رمز کردند نام “QR” کوتاه شده “Quick Response” یه معنی (پاسخ سریع) را برای آن انتخاب نمودند و به همین نام در سازمانهای بین المللی آنرا به ثبت رساندند.

دوبُعدی ابتدا به منظور ردیابی قطعات در صنایع تولید خودرو مورد استفاده واقع شد،اما امروزه کدهای QR در زمینه‌های بسیار بیشتری استفاده می‌شود؛ شامل کاربردهای ردیابی تجاری و کاربردهای راحت سازی در تلفن همراه کاربران (که به شناخته می‌شوند)

QR آدرسهایی را که در نشریات، آهنگ‌ها، اتوبوس‌ها، کارت تبلیغات، یا هر چیزی که کاربران نیاز به دانستن اطلاعات در مورد آن داشتند کد می‌کند. کاربرانی که تلفن همراه دوربین‌دار و دارای برنامه اسکنر کدهای QR باشند می‌تواند با اسکن این کدها به اطلاعات نهفته در آن دسترسی پیدا کنند مثل لینک خرید یک محصول و یا اطلاعات تماس، آدرس بیت کوین یک نفر و…

الگوی بارکد دوبعدی ()

QR code
کد کیو آر

حجم داده در کیوآر کد

عناصر اصلی نشانه، مربع‌هایی با تعداد حداقل ۲۱ × ۲۱ و حداکثر ۱۷۷ × ۱۷۷ در نشانه اصلی هستند. قسمت حاشیه‌ای (منطقه سکوت) باید حداقل دارای عرضی برابر با ۴ برابر عناصر کوچک نشانه باشند. اطلاعات بیشتر را می‌توان با در اختیار گرفتن تا ۱۶ نشانه ذخیره کرد.

ظرفیت داده کد QR
عددی خالصحداکثر ۷٬۰۸۹ کاراکتر
الفبارقمیحداکثر ۴٬۲۹۶ کاراکتر
دودویی (۸ بیتی)حداکثر ۲٬۹۵۳ بایت
Kanji/Kanaحداکثر ۱٬۸۱۷ کاراکتر
ظرفیت تصحیح خطا
سطح L۷٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.
سطح M۱۵٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.
سطح Q۲۵٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.
سطح H۳۰٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.

کدهای QR از تصحیح خطای Reed–Solomon استفاده می‌کنند. یک سری پیکسل از روی کد اصلی برداشته می‌شود یا به آن اضافه می‌گردد تا اختلال در خط مرزی آن بررسی شود. هر دو تصویر تغییر یافته به وسیله تشخیص خطای “سطح L” قابل تشخیص است. پس با اطلاعات ارائه شده می‌توانیم بگوییم که حداکثر اطلاعات قابل ذخیره‌سازی کد QR (با ۱۷۷ × ۱۷۷ عنصر و تصحیح خطای سطح L) برابر با ۲۳٬۶۲۴ بیت (۲٬۹۵۳ بایت) است برای اطلاعات الفبارقمی است.

کاربردهای کیوآر کد

  • ایجاد پیوند انحصاری برای تارنما
  • تبادل آسان اطلاعات، به‌خصوص اطلاعات متنی ساده مثل یادداشت‌ها و اطلاعات تماس
  • تبلیغات
  • خرید و نصب نرم‌افزار از فروشگاه‌هایی مثل گوگل پلی و اپ‌استور
  • کاربرد در پزشکی:

پزشکان پس از اسکن کد QR قادر خواهند بود تا به سرعت به پرونده بیمار دسترسی داشته باشند و نوع دارو و واکسن مورد نیاز را شناسایی کنند.

  • کاربرد هنری:

گروه پاپ بریتانیایی Pet Shop Boys از کد QR به عنوان یک کار هنری برای آهنگ دانلودی (غیر فروشی) خود با نام Integral در سال ۲۰۰۷ استفاده کردند. در کلیپ ویدیویی این آهنگ نیز از کد QR استفاده شده است. هنگامی که کد به صورت صحیح خوانده شود، کاربر به تارنمای Pet Shop Boys تغییر مسیر داده می‌شود، و سپس صفحه‌های مربوط به کارت ملی انگلیس پدیدار می‌شوند.

  • نمایش آدرس بیت کوین: (مثل آدرس بیت کوین ما:کمک مالی با بیت کوین)

سوءاستفاده و خطرات qr code

با در نظر گرفتن توانایی‌های نرم‌افزاری دستگاه خواننده کد (مثلا تلفن همراه) احتمال خطرهای فراوان فنی و مالی وجود دارد. از جمله مواردی پیش آمده‌اند که دستگاه خواننده، پس از دریافت داده‌های “کد کیو آر” به صورت خودکار چندین پیامک (اس ام اس) پردازشی به قیمت چندین دلار (از نوعی که دریافت کننده پیامک از شرکت مخابرات حق العمل دریافت می‌کند)، به یک سازمان روسی فرستاده یا اینکه بخشی از لیست شماره تلفن‌های کاربر با نام و مشخصات به مقصد ناشناخته‌ای ارسال گشته. خطر دیگر دریافت انواع بدافزار هاست که می‌توانند تلفن همراه را دچار مشکل جدی کنند.

نرم افزار اسکن بارکد های دوبعدی (QR Scanner)

برای نصب نرم افزار اسکن کدهای کیوآر کافیست در گوگل پلی یا اپ استور کلمه “” را جستجو و برنامه دلخواه خود را از میان چندین برنامه مختلف نصب نمایید.

(؟)

به دو صورت می توانید برای مصارف مختلف مثل کارت ویزیت، آدرس وب سایت، حساب بیت کوین، لینک دانلود یک فایل و… کد qr بسازید:

  1. از طریق سرویس دهنده های آنلاین نظیر: >>سیستم تولد کد QR آی آر سرگرمی<<
  2. از طریق نرم افزارهایی که پس از دانلود و نصب این کار را بصورت آفلاین انجام می دهند. (کافیست در گوگل سرچ کنید: )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *