بدن ما در هر ساعت از شبانه روز

وضعیت بدن ما در هر ساعت از شبانه روز

بدن ما در هر ساعت از شبانه روز

وقتی در طول ۲۴ ساعت شبانه روز مشغول فعالیت وخواب هستیم در بدن ما چه اتفاقاتی می افتد؟

ساعت شش صبح: با ترشح هیدرو کورتیزون، اعضای بدن بیدار می شوند. بدین طریق بدن بطور آهسته خودش را برای بیدار شدن آماده می کند. متابولیسم به فعالیت در می اید و برای فعالیت روزانه ما پروتئین وانرژی ذخیره شده به جریان در می آید.

ساعت هفت: هنوز بدن ضعیف است، پس وقت ورزش نیست چون در این ساعت با ورزش فقط به فشار وارد می شود. بجای ورزش صبحانه بخورید چون دستگاه گوارش در این زمان بخوبی کار می کند.

ساعت هشت: مقدار زیادی در این ساعت ترشح می شود. سیگار کشیدن در این ساعت بیشتر از هر ساعت دیگری باعث تنگ شدن عروق می شود.

ساعت نه: بدن سفت وسخت بیدار است و زمانی است که نیروی زیادی را در اختیار دارد. در صورت نیاز به تزریق هر آمپولی این ساعت بهترین موقع است. چون هر گونه عوارض ناشی از تزریق آمپول در این زمان به حداقل می رسد وبدن در مقابل اشعه ایکس مقاوم است.

ساعت ده: ساعتی که ارگانیسم به خودش می آید و اعلام آمادگی می کند. بدن انرژی زیادی را در اختیار دارد وحرارت بدن بالاست.

نکته مهم این که بین ساعتهای ۱۰ تا ۱۲ احتمال سکته های قلبی بیشتر از هر زمان دیگر است.

ساعت یازده: بدن در بهترین حالت و زمان خود قرار دارد. ضربان قلب و میزان گردش خون به اندازه ی مناسب است که ممکن است در معاینات قلبی (اکتروکاردیو گرافی) اشتباهاتی رخ بدهد و اگر مشکلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. بدن کاملاً آماده است تا مسائل ریاضی و سخت ترین فرمول ها را حل کند.

ساعت دوازده: دقت افراد کم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. زیاد ترشح می شود و خون رسانی به مغز کاهش پیدا می کند. برای خون رسانی به دیگر اعضای بدن از معده استفاده بیشتری می شود. افرادی که عادت به خواب نیمروزی دارند حدوداً تا سی درصد خطر در آنها کمتر از دیگران است.

ساعت سیزده: بدن از تب وتاب می افتد. بهره وری در اواسط روز ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند. همه اعضای بدن در پایین ترین سطح فعالیت می باشند. در این ساعت فقط است که خوب فعالیت می کند و مشغول هضم غذای نیمروزی است.

ساعت چهارده: احساس خستگی بروز می کند چون فشار و ترشح هورمون ها کم می شود. برای افرادی که از دندانپزشکی دارند این ساعت بهترین زمان است چون افراد در این ساعت کمتر احساس درد می کنند. این وضعیت تا سی دقیقه ادامه خواهد داشت.

ساعت پانزده: در این زمان انرژی دوباره به بدن بر می گردد و حافظه خوب کار می کند و مرحله دوم از بهره وری آغاز می شود. ولی کمتر از آن چیزی که بدن صبح داشت.

ساعت شانزده: برای ورزش کردن بهترین ساعت است فشار و گردش خون بدن در بهترین حالت است.

ساعت هفده: فعالیت ارگانها به بالاترین حد خود می رسد. نیرو افزایش پیدا می کند. اکسیژن زیادی استفاده می شود. کلیه و مثانه خوب کار می کند. زمانی است که ناخنها و موها خوب رشد می کند. اسید معده افزایش پیدا می کند به همین دلیل در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.

ساعت هیجده: الآن زمان مناسبی برای خوردن شام است. پانکراس در این ساعت فعالیت خوبی دارد.

ساعت نوزده: میزان و ضربان نبض کاهش پیدا میکند. به همین دلیل کسانی که از دارو های کاهش دهنده استفاده میکنند باید دقت بیشتری داشته باشند. چون دارو های در این زمان باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. تاثیر داروهای ضد افسردگی در این ساعت خیلی زیاد است.

ساعت بیست: میزان چربی کبد کاهش می یابد و خون کثیف از هر زمان بیشتر به قلب می رسد. کسانی که آلرژی یا دارند در این ساعت باید از داروهایشان استفاده کنند.
آنتی بیوتیک ها از این قاعده مستثنی نیستند چون در این ساعت بیشترین تاثیر را دارند.

ساعت بیست و یک: عملکرد ترشح غدد در این ساعت به پایان می رسد. هر چیزی از این به بعد وارد معده می شود و عملیات هضم و جذب غذا به کندی انجام می شود که این مساله می تواند خیلی خطرناک باشد چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمله کرده و مخاط روده را دچار اسیب می کند.

ساعت بیست و دو: سیستم دفاعی بدن به حالت آماده باش در می آید. کسانی که سیگار می کشند باید بدانند که از این ساعت به بعد بدن سمومی مثل نیکوتین را خیلی سخت دفع می کند.

ساعت بیست و سه: بدن ارگانیسم ترشح هورمونها را که در طول روز فعال بوده است متوقف می کند آرامش بسراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی می کند.

ساعت بیست و چهار: زمان خواب سلولهای پوست بی وقفه فعالیت می کنند. حتی بیشتر از آن چیزی که صبح انجام میدادند. نخستین تصویر خواب و رویا در همان ساعات اولیه پدید می آید.

ساعت یک: بازدهی در پایین ترین حد قرار دارد. در این ساعت حتی کسانی که شب کارهستند و عادت به شب کاری دارند، خوابشان می گیرد. دقت کم می شود چون بدن واعضای بدن خودرا برای خوابیدن آماده می کنند.

ساعت دو: کسانی که رانندگی می کنند باید دقت بیشتری داشته باشند چون قدرت دید کم می شود و سرعت عمل و عکس العمل کم می شود به همین دلیل بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق می افتد.

ساعت سه: هم بدن هم روح در تاریک ترین حالت قرار دارند.
ترشح هورمون ملاتونین کم و نامنظم می شود و کسانی که تعادل روحی ندارند این ساعت خطرناکتر عمل می کنند و بیشتر خودکشی ها در این ساعت است.

ساعت چهار: با زیاد شدن ترشح هورمون ها بدن انرژی می گیرد و احتمال سکته های قلبی بین ساعت چهار تا شش افزایش می یابد فشار خون به بالاترین حد می رسد و رگها تنگتر می شود. در این ساعت میزان زایمان ها بیشتر است.

ساعت پنج: زیاد شدن هورمونها در بدن حدوداً شش برابر می شود و فرد را برای فعالیت روز آماده می کند. بدن به حرکت در می آید و دوباره روز جدیدی آغاز می شود.

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم.

به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:

ساعت ۹ تا ۱۱ شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.

ساعت ۱۱ تا ۱ شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

ساعت ۱ تا ۳ نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.

ساعت ۳ تا ۵ صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.

ساعت ۵ تا ۷ صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.

ساعت ۷ تا ۹ صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه میل کنند.

کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها، ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت ۹ تا ۱۰ صبح صبحانه بخورند.

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند.

از نصفه های شب تا ساعت ۴ صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات، با خستگی به سر کار می روند، چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *