سوهان عسلی

طرز تهیه سوهان عسلی (شیرینی نوروزی)

زمانی که مهمان دارید و یا در اعیاد خصوصاً ، می توانید به جای تهیه آن از شیرینی فروشی که قیمت آن هم بالاست، آنرا در منزل تهیه کنید و هنر خود را به نمایش بگذارید.

تهیه این شیرینی آسان است. مواد لازم و طرز تهیه آن به شرح زیر است.

 

سوهان عسلی

مواد لازم

150 گرمبادام
150 گرمشکر
2 قاشق سوپخوریعسل
1استکان کوچکآب
3 تا 4 قاشق سوپخوریروغن آبکرده
یک قاشق چایخوری کوچکزعفران

طرز تهیه:

بادام ها را به صورت خلال یا ریزتر خرد می کنیم. شکر، عسل، روغن و آب را در ظرف گودی ریخته، روی آتش می گذاریم و حرارت را تند می کنیم ، مواد را مرتب هم می زنیم تا شکر آب شده و رنگ آن قهوه ای روشن شود. (البته نباید زیاد کارامل شود.) بادام آن را اضافه می کنیم و یکی دو باربه هم می زنیم سپس زعفران آب زده را داخل مایه می ریزیم و حرارت را خیلی ملایم می کنیم. زمانی که رنگ مواد به اندازه کافی قهوه ای شود بلافاصله با قاشقی کوچک مایه شیرینی را روی سینی چرب شده می ریزیم و کمی پسته خرد شده روی آن می پاشیم. بعد از سرد شدن، را با کارد از سینی جدا کرده ، در ظرف درداری چیده و استفاده می کنیم.

نکات تغذیه ای:

کل مواد این شیرینی محتوی 1200 کالری انرژی است. در صورتی که از این مواد 20 عدد سوهان تهیه کنیم، هرشیرینی دارای 60 کالری انرژی خواهد بود. این شیرینی از آنجا که محتوی بادام است برای یک فرد معمولی، فوائد زیادی دارد اما اگر رژیم لاغری دارید، مجازید تنها یک عدد از آن را در روز میل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *